HAREKETLİ PROTEZ ONAM FORMU

Hareketli bölümlü protez terimi genellikle hastanın eksik dişlerinin yerine yapılan ve kendisinin takıp çıkartabildiği protez anlamında kullanılmaktadır. Bu tip protezler ağızda kalmış dişler ve dişleri çevreleyen yumuşak dokulardan da destek alınarak yapılır. Metal kancalardan (kroşe) ya da hazırlanan metal bağlantılardan yararlanabilir. Hassas bağlantı estetik avantajlara sahip olmakla birlikte, destek dişlerin sabit protezle kaplanması gibi dezavantajlara da sahiptir. Bölümlü protez yapımı sırasında daha iyi bir uyum ve tutuculuk sağlayabilmek için doğal diş üzerinde aşındırmalar yapılabilir. Bazen bir ya da birkaç destek dişin kaplanması gerekebilir. Hareketli bölümlü protezler diş eti rengindeki (akrilik) bir alt yapı üzerine yapılabildikleri gibi metal ve akrilik birlikte de hazırlanabilir. Protezin dengesi açısından çenenin her iki tarafında da tutucu elemanları olmalıdır. Bu nedenle üst çenede damakta ve alt çenede ön dişlerin arkasında iki tarafı bağlayan bir ana parçası vardır. Eksik dişler yerine ise, yine akrilik hazır takım dişler kullanılır.  Aşırı diş ve kemik doku kayıpları nedeniyle bölümlü protezlerde yeterli tutuculuk sağlanamayabilir. Hareketli bölümler protezler yapımı sonrası vuruk, protezin metal iskeletinde bükülme ya da kopma, akrilik bölümlerde çatlak ya da kırılma gibi sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar protezi yapan hekim tarafından giderilir ancak hastadan kaynaklı sorunların giderilmesi için gerekli masraf hasta tarafından karşılanır.

HASTANIN TEDAVİ İÇİN ONAMI

Tüm ağzımın detaylı muayenesi yapıldı. Ayrıca ilgili bölümlerde hekimler tarafından hastalığın ne olduğu, tedavinin neden gerektiği, içerdiği riskler, oluşabilecek problemler, alternatif yöntemler, tedavi sonrası oluşabilecek değişiklikler, başarı olasılığı ve iyileşme sürecinde yaşanabilecek durumlar açıklandı. Teşhis ve tedavi esnasında konsültasyon istenebileceği ve bunların tedavi sürecine katılabileceği ,kimlik bilgilerimin gizli tutularak anam nez bilgilerimin, radyolojik görüntülerimin, fotoğraflarımın, tetkik sonuçlarımın (patoloji raporu, laboratuvar sonuçları vb) teşhis, bilimsel, eğitim veya araştırma amaçlı kullanılabileceği, verilen randevulara aksatmadan gelinmesi ve hekimin tedavi

ile ilgili öneri ve uygulamalarına uyulmasının tedavi sonuçlarını doğrudan etkileyebileceği tarafıma açıklandı.

TAM PROTEZLER IÇIN HASTA BILGILENDIRME VE ONAM FORMU

Sizi bilgilendirmek ve tedavinize baslamak için onayinizi almak üzere hazirlanmis olan bu formu okuyarak sonundaki bölüme kimlik bilgilerinizi yazmaniz ve imzalamaniz gerekmektedir. Katiliminiz ve ayirdiginiz zaman için tesekkür ederiz.

BiLGiLENDiRME

Tam protezler dislerin TAMAMEN kaybedildigi durumlarda yapilir. Tam protezlerde protein a§izda TAMAMEN sabit olmasi mümkün degildir. Ilk kez tam protez kullanan hastalarda ilk bir ay içerisinde siklikla asagidaki sorunlarla karsi karsiya kalinir.

 1. Ozellikle alt protein asir haraket etmesi: ilk bir ay sonunda hastanin dilini ve yanaklarini koordine bir sekilde kullanmasini ögrenmesini takiben bu sikayetlerde asalma olur.
 2. Protezin altina yiyecek artiklari birikmesi.
 3. Konusmada zorluk.
 4. Protez kenarinda olusan “protez vuruklari”: Kontrol randevularinda hekimin yapacadi birtakim düzenlemelerle bu sikayetler de giderilir.
 • Besinlerin tadini almadaki yetersizlik: Psikolojik olarak olusan bu problem ilk bin ay icerisinde kaybolur.

Tam protez yapimi asagidaki seanslardan olusur ve saglik kurulusumuza en az asagida belirtilen seanslar kadar gelmeniz gerekmektedir.

 1. Birinci ölçü
 2. Ikinci ölçü
 3. Birinci Prova: Kapanis provasi
 4. Prova; Dislerin kontrolünün yapildigi prova: Bu seansta dislerin rengi, boyutu, sekli ve düzeni konusunda hasta ve yakinlarinin imzali onayi alinir.
 5. Protezin Hastaya teslimi
 6. 6-Kontrol

Kullanacadim “TAM PROTEZ” hakkinda, bu saglik kurulusunda tedavimden sorumlu olan dis hekimi

……………………………….tarafindan verilen yukaridaki bilgilendirme formunu okudum,

ONAM

 1. Uygulanacak olan “Tam Protez”in yapay bir organ oldugunu ve hiçbir zaman kendi dislerim gibi islev göremevecedini anlivor ve kabul edivorum.
 2. “Tam Protez” kullaniminin zor oldugunu ve alismak için zamana ihtiyacim oldugunu anliyor ve kabul ediyorum.
 3. “Tam Protez” kullanirken zaman zaman protez vuruklarina ba§li agril bölgeler olabilecedini kabul ediyorum.
 4. “Tam Protez” kullanirken konusmamin degisebilecegini kabul ediyorum.
 5. “Tam Protez” kullanirken görünümümün degisebilecegini kabul ediyorum.
 6. “Tam Protez”min yapimi sirasinda saglik kurulusunuza en az 6 seans gelmeyi kabul ediyorum.
 7. Prova safhasinda protezimin estetik görünümünü begendigim takdirde hekimimin bana verecedi kabul formunu imzalamay kabul ediyorum.

Hasta veya Hastanin Yasal Temsilcisi* – Yakinlik Derecesi

Adi-Soyadı : …………………………………………………………………………………………..

T.C. Kimlik No su Adresi : …………………………………………………………………………………………..

Telefon : …………………………………………………………………………………………..

Imza : …………………………………………………………………………………………..

Hekimin: …………………………………………………………………………………………..

Adi-Soyadı : …………………………………………………………………………………………..

Tarih imzası : …………………………………………………………………………………………..* Yasal Temsilci: Vesayet altındakiler için vasi, reşit olmayanlar için anne-baba, bunlarin bulunmadigi durumlarda 1. derece kanuni mirascilardir (hasta yakininin isminin yaninda yakinlik derecesini belirtiniz).