Diş Sıkması Teşhisi Nasıl Konur? - STR DENT

Ücretsiz Danışma

Health Library

Diş Sıkması Teşhisi Nasıl Konur? Nasıl Tedavi Edilir?

 • Home
 • -
 • Dental health
 • -
 • Diş Sıkması Teşhisi Nasıl Konur? Nasıl Tedavi Edilir?
Diş Sıkması Teşhisi Nasıl Konur? Nasıl Tedavi Edilir?

İçindekiler Göster

Diş Sıkması Teşhisi Nasıl Konur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bruksizm veya diş gıcırdatmanın genetik olduğu düşünülüyor ve ortalama 5 kişiden 2’sini etkiliyor. Bruksizm hastalarının yüzde 5-10’unda dişlere uygulanan kuvvet nedeniyle dolgu kırıkları, diş kırıkları gibi hasarlar gelişebilir. “Bruksizm belirtileri, Bruksizm nedenleri nelerdir?, Bruksizm için botoks tedavisi, Bruksizm nasıl anlaşılır?” sorular sıkça sorulan sorulardır.

İçindekiler

 • Bruksizm (Diş Gıcırdatma/Sıkma) Nedir?
 • Diş Sıkma (Bruksizm) Nedenleri Nelerdir?
 • Bruksizmin Belirtileri Nelerdir?
 • Bruksizm  Teşhisi Nasıldır? Bruksizm Nasıl Anlaşılır?
 • Bruksizm Tedavisi Nedir?
 • Bruksizm Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bruksizm (Diş Gıcırdatma / Sıkma) Nedir?

Bruksizm üç farklı şekilde kendini gösteren bir uyku bozukluğudur: uyku sırasında diş gıcırdatma, ağız açık uyku sırasında çenenin ani kapanması veya diş gıcırdatma. Sıkıştırma genellikle dental veya nörolojik kökenlidir. Bruksizm uyku sırasında normal insanlardan 3 kat daha fazla kas aktivitesine maruz kalır. Ek olarak, kas kasılmalarının yoğunluğu uyanıkkenkinden daha fazladır.

Diş Sıkma (Bruksizm) Nedenleri Nelerdir?

 • Kişilik yapısı
 • Genetik faktörler
 • İlaçlar
 • Nörolojik veya psikolojik sorunlar,
 • Stres ve uyku bozuklukları (uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu, migren vb.) etkili olabilir.

Ayrıca bruksizm, oral doku dengesizliklerinden, eksik veya çürük dişlerden, hasarlı takma dişlerden de kaynaklanabilir. Klinik çalışmalar, uyku bruksizmi olan hastaların her iki REM fazında da uykuyu başlatma ve sürdürmede sorun yaşayabileceğini, bunun da gündüz uykululukta hafif bir artışa ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açabileceğini göstermiştir.

Bruksizm Belirtileri Nelerdir?

Bruksizmin en önemli belirtileri kırılma, gıcırdatma, gevşeme gibi diş hasarları, dişeti hastalığı ve artmış kemik kaybıdır. Sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, çene ağrısı ve hareket kısıtlılığı da bruksizm belirtileri olabilir. Bruksizm belirtileri eklem ağrısı, çene eklemi hasarına veya çene kilitlenmesine bağlı ses, nadiren baş ağrısı, boyun ağrısı, migren ataklarını tetikleyebilir. Eğer bruksizm diş gıcırdatma olarak görülüyorsa, yatak partnerindeki uyku bozuklukları da bruksizm belirtisi olabilir.

Bruksizm Teşhisi Nasıldır? Bruksizm Nasıl Anlaşılır?

Bruksizm veya diş sıkma yalnızca uyku sırasında ortaya çıktığı için hastalar durumu fark etmeyebilir. Bu durumda diş hekimi ağız, diş ve çene eklemini incelemesi sonucunda hastalığı teşhis edebilir. İlerlemiş vakalarda eklem ağrısı kulak ağrısıyla, kas ağrısı migren ağrısıyla karıştırılabilir. Bu noktada bir kulak burun boğaz uzmanı veya nörolog alternatif bir teşhis koyabilir.

Diş Sıkması Teşhisi Nasıl Konur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bruksizm Tedavisi Nedir?

Bruksizm; botox ile somatik olarak, fonksiyonel olarak; Eksik dişlerin eklenmesi, yanlış veya kötü kapanışların düzeltilmesi veya ek nörolojik veya farmakolojik yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Ayrıca uyku bozukluklarının tedavisinde de mihenk taşlarıdır. Psikolojik görüşmeler, bruksizmi hastaya açıklamaya ve uyku hijyenini sağlamaya yönelik önerilerden oluşur. Diş hekimliğinde bir ağız koruyucunun veya sabitleyici diş tellerinin dişleri ve çene eklemini hasardan koruyabileceği tespit edilmiştir. Ancak yapılan araştırmalar da bu plakın bruksizm için kullanılmasının %20 ile %50 arasında kas aktivitesini arttırdığını gösteriyor. Sonuç olarak gece plakları bruksizmi etkilemek yerine diş ve doku hasarını engelliyor. Gece kullanımı zor olduğu için  % 20 den az hasta plakları bir yıldan fazla takıyor, geri kalanlar ise hiç takmıyor. Ancak eklem sorunu olan hastalarda botoks ile birlikte kullanıldığında başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.

Bruksizm Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi vitamin eksikliğinde diş gıcırdatması görülür?

Vitamin D’nin beyin sapı kontrolünde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle D vitamini seviyeleri bruksizm gibi diş gıcırdatma ile ilişkili olabilir. Diş sıkma ve diş gıcırdatmanın nedeni bruksizm, psikolojik sorunlar ve uyku bozuklukları gibi birçok faktörle ilişkilidir.

Is teeth grinding psychological?

Bruksizmin kesin nedeni açıklanamamakla birlikte fiziksel, psikolojik ve genetik faktörlerin birleşiminden kaynaklandığı söylenmektedir. Kaygı, stres, öfke, hayal kırıklığı veya gerginlik gibi duygular uyanıklığa neden olabilir. Uyku bruksizmi, uyku sırasında uyarılma ile ilişkili uyku ile ilgili çiğneme olabilir.

İnsanlar neden uyurken dişlerini gıcırdatırlar?

Bruksizm olarak adlandırılan diş gıcırdatma genellikle stres veya kaygı ile ilişkilendirilir. Her zaman semptomlara neden olmaz, ancak bazı kişilerde yüz ağrısına, baş ağrısına ve zamanla diş aşınmasına neden olabilir.

Yemek yerken diş gıcırdatma neden olur?

Yemek yerken diş gıcırdatmak birçok faktöre bağlı olabilir. Genellikle duygusal sorunlarla ilgisi vardır. Endişeli, stresli veya kızgın hissetmek diş gıcırdatmasına neden olabilir.

Gece diş plağı diş gıcırdatmayı engeller mi?

Gece diş plağı, dişlerin birbirine sürtünmesini önler ve ayrıca sürtünmeye neden olan yanal hareketleri en aza indirir. Bu sayede tedavi sırasında dişlere verilen zarar en aza indirilmiş olur.

Bruksizm tedavisinde Dental Botox uygulaması nasıldır?

Botox, yani Botolinum Toxic; Clostridium botulinum bakterisi tarafından salgılanan bir proteindir. Bu madde uygulanan bölgedeki kas aktivitesini geçici olarak azaltır veya yok eder. Bu nedenle diş hekimliğinde bruksizm (diş gıcırdatma) tedavisinde çiğneme ve temporalis (çene ve şakak kasları) kaslarını gevşetmek için kullanılır. Kullanılan ilaç miktarı ve kullanım alanları kas kütlesi, bruksizm derecesi, anatomik yapı, cinsiyet ve deri kalınlığına göre değişmektedir.

Botoks bruksizm tedavisinde ne zaman işe yarar?

Bruksizm tedavisinde kullanılan botoks yönteminden sonra 2-3 gün sonra kaslar gevşemeye başlar. 15 günde doruğa ulaşır ve bu etki yaklaşık 6 ay sürer.

Bruksizm için botoks tedavisi kimlere uygun değildir?

Botox tedavisinin başarısını ve yan etkilerini değerlendirmek için işlemden sonraki 1-10 gün içinde kontrol yapılmalıdır. Gerekirse, muayene sırasında ek taleplerde bulunulabilir. Botox tedavisi hamilelik ve emzirme döneminde, 18 yaşından küçüklere, sinir veya kas hastalığı olanlara, alerjik bünyeye sahip kişilere önerilmemektedir.

Botox bruksizm için kalıcı bir tedavi midir?

Botox tedavisinde amaç çimdikleme ve ovma nedenlerine değil, semptomların giderilmesine yöneliktir. Amacı bu bölgedeki kasları düzenli olarak gevşetmek, zamanla kas gerginliğini azaltmak ve kasılmaları en aza indirmektir. Ağızda eksik dişler, yanlış yapılmış protezler ve anormal çene kapanışları varsa bu durumların düzeltilmesi mutlaka botoks tedavisi ile kombine edilmelidir. Kas gevşemesi ortalama iki yıl sürer. Bu süreçte diş gıcırdatma ya da gıcırdatmaya neden olabilecek nörolojik, uyku bozuklukları, stresörler, psikolojik sorunlar gibi diğer nedenler de sorgulanmalı ve uzman gözetiminde tedaviye başlanmalıdır. Tedavi süresince botoks tedavisi kasları gevşetir, eklemlerinizi ve dişlerinizi korur ve ağrılı bir süreç yaşamanızı engeller.

Our Physicians

What could be the causes of bleeding gums?

Gum bleeding may occur during pregnancy, in diabetes patients, in menstrual periods in women, in cases related to drug use, in cases of stress, in cases of clenching and grinding, and in cases where oral and dental care is not adequate.

When will my teeth be made after I have an implant?

If your implant was placed without the need for advanced surgical techniques; After 3-4 months in the upper jaw and 2-3 months in the lower jaw, your implants will fuse with your jawbone and your teeth will be made without any problems.

What methods can I use if I want to whiten my teeth?

There are different methods to whiten teeth. The first is professional whitening with the help of the dentist, and the other is the home whitening system applied at home in line with the recommendation of the dentist. In recent studies, it has been stated that the simultaneous use of two methods is necessary for an effective whitening. Even if the bleaching process of the patient is done with office type, it is recommended to be supported with home type for the permanence of the color. Home bleaching should be done under the control of a dentist.

My gums bleed when I brush my teeth, is this important?

Gingival bleeding is the most important indicator of gingivitis. The main cause of bleeding gums is the accumulation of plaque on the gingival margins. Be sure to consult your dentist.

Does stone accumulation increase after tartar cleaning?

It does not increase. If the causes of tartar accumulation are not corrected, tooth grafting occurs again.

How long is root canal treatment?

Root canal treatment ends in 1 or 2 sessions from a very large area. If there is only an acute infection in the tooth (abscess), systemic symptoms such as fever and fatigue, disinfectant drugs may need to be placed in the root canals for a longer period of time. In such cases, it ends in 3-4 sessions.

How should implant care be done?

Our implants require at least as much care as our teeth. Our teeth should be brushed at least twice a day for no less than two minutes. Interfacial surfaces with adjacent teeth or implants should be cleaned with dental floss or interface brushes.

Can tooth extraction and implant be done on the same day?

The condition of the extracted tooth and the bone surrounding it is decisive in this regard. If there is enough bone left after extraction and there is no infection or cyst-like formation in the surrounding tissues, the implant can be placed in the same session.

What is zirconium porcelain?

With the advancing technology, zirconium has started to take the place of metal porcelain. Now, the unnatural porcelain coatings caused by metal infrastructures and the black shadow near the gums have disappeared thanks to zirconium. However, zirconium is mostly used to make bridges where there is a missing tooth. If it is to be made for a single tooth or if many teeth are to be made one by one, pressed porcelain without infrastructure or fully aesthetic crowns designed and shaped with computer technology are recommended instead of zirconium.

Can whitening damage my teeth?

If there is no cavities, infected teeth, gingival recession, broken or cracked teeth in the mouth, it will not harm the teeth if deemed appropriate after the dentist's examination.

I am pregnant, can I have dental treatment?

Non-risky treatments can be done especially in the second trimester (4-6 months).

My teeth are breaking, what should I do?

The causes of tooth fracture due to structural defects in the enamel of the teeth, developmental disorders, parafunctional habits such as clenching, grinding, nail biting should be determined and treated. Various methods can be applied depending on the extent of the substance loss.

Will I wear my dentures 24 hours a day?

In order for patients to get used to their prostheses as soon as possible, they should wear them continuously for the first few days. However, after getting used to it, it is recommended to remove it at night and wrap it in a wet paper towel. This allows the soft tissues to rest. In special cases where the dentures cannot be removed at night, it is recommended that the patient remove them alone and rest the dental tissues.

Should I use dental adhesives?

Continuous use of dental adhesives is not recommended. However, if necessary, there is no harm in using it for a short time. If necessary, your doctor will tell you how to use these adhesives.

How to prevent cyst formation in the tooth root?

Regular dental check-ups are very important in the early diagnosis and treatment of dental cysts. Dental cysts may be overlooked at first because they are usually asymptomatic and silent. In this case, regular dental check-ups are very important to avoid the long-term consequences of dental cysts. It is recommended that those who experience symptoms of dental cysts go to health institutions and have a detailed examination without wasting time.

I have swelling in my gums, what should I do?

Swelling of the gums is a sign that an abscess has developed or is about to develop in the root of the tooth or in the periodontal tissue surrounding the tooth. In this case, you should immediately contact a dentist or endodontist without taking medication yourself.

Can an abscessed tooth be extracted?

An abscessed tooth should be extracted as soon as possible during antibiotic treatment.

What to do if the sinus opens after tooth extraction

This gap should be closed as soon as possible. In poorly closed or neglected openings, the patient's food and drinks may come out of the nose, it is difficult to smoke, and the cheek cannot come out. Patients with such complaints should immediately apply to the maxillofacial surgery clinic.

What are the advantages of laminated coating?

Since porcelain is made with a very thin layer, its light transmittance and reflection are very close to the natural tooth, and thanks to this feature, it offers an excellent aesthetic appearance. The teeth are not cut too much.

I have cracks in my teeth, can I have teeth whitening?

If there are cracks in the teeth, teeth whitening can be done in a controlled manner under the control of the dentist.

Does teeth whitening give the same effect for every tooth?

Tooth staining is divided among themselves according to the situation. Although it is possible to get good results in brown and yellow tones with ideal enamel thickness, we may not get the same result in gray colored and thin enameled teeth. The staining processes caused by tetracycline group antibiotics are more severe and permanent. It is useful to decide in advance with your dentist what the structure of the teeth is and what kind of result you will get.

When can I eat after tooth filling?

Each dental filling material has a different setting and curing time and can be used after the filling has completely healed. Amlagam fillings reach a hardness that can be eaten after 1-2 hours and completely harden after 2 hours.

Can pregnant women have dental fillings?

Dental care is one of the most curious and feared health problems during pregnancy. Contrary to popular belief, dental fillings and other dental treatments can be performed in every period of pregnancy, subject to certain rules. Dental filling materials can be used safely during pregnancy. It is an anesthesia used for filling and other dental procedures, an appropriate and safe anesthesia can be selected by consulting an obstetrician-gynecologist before it is applied.

My child's tooth is broken, what can I do?

One of the dental problems seen in children is teeth broken due to trauma. During this period when they are quite active, you may often notice fractures or displacements in the teeth due to falls and impacts (tooth shaking-lifting-motility). In such cases, I suggest you seek help from your dentist. The periods when milk teeth and permanent teeth are in the mouth at the same time are called mixed teeth. During the mixed dentition, the jaws and teeth are very active and try to keep up with growth.

What happens if a broken tooth is not treated?

If professionals do not provide professional medical care, tooth fractures become infected and bacteria accumulate, leading to cavities and abscesses. If left untreated, the infection in a broken tooth can become serious over time and spread to the neck and head.

How should implant care be done?

Brushing and flossing are sufficient for single tooth implant treatment, just like natural teeth. In cases where more than one tooth is missing, special products should be used in implant bridge treatment that also cleans the filling base. Different treatment methods should be used according to the technique used in the treatment of edentulous jaws. When you use a screwed porcelain tooth or denture, the doctor can completely remove the teeth and, if necessary, perform the necessary treatment. Depending on the type of treatment, the attending physician will discuss specific hygiene and treatment methods. As with all treatment methods, regular dental check-ups should not be neglected.

Why should missing teeth be filled?

Gastrointestinal disorders that may result from insufficient chewing and aesthetic problems of missing teeth are causes that can be thought of by almost everyone. However, there are very important risks for adjacent teeth and jaw in areas with missing teeth. Since the jaws in the area of the missing tooth are not stimulated during chewing, bone resorption begins. The teeth to the right and left of the missing tooth begin to bend towards the cavity area.

How to clean night plaque?

After the night plaque is removed from the mouth, it is cleaned with a brush and toothpaste and placed in the box given by the doctor. Once the plaque is removed, it should not be wrapped in tissue and left in one place. Otherwise, the napkin can be thrown away. Teeth should be brushed and placed on clean teeth before plaque is placed.

What are the types of night plaques?

There are different types of devices for night use. The transparent night plate can be used as a splint to stabilize the temporomandibular joint and its parts, and as a snoring device that opens the airway by bringing the lower jaw forward, used in snoring patients.

Are there situations such as falling, breaking, cracking of the zirconium coating?

These probabilities are almost the same as the probability of breaking and chipping a real healthy tooth. Cracks are very rare when counter pressure and excessive force are used. In this case, it can be corrected and repaired in our clinic. For example, a healthy tooth may be at risk of falling due to caries and loss of material. In this case, after the treatment of the tooth, the veneer is adhered again.

What is Hollywood smile?

In summary, aesthetic, sparkling white teeth that you can wear for a lifetime can be summarized as a striking image that beautifies your face and smile with permanent veneers.

The removable prosthesis hurts my jaw, what can I do?

This is one of the most common complaints of patients. First, dentures injure the gums, cause injury, put pressure on other natural teeth, cause pain or tenderness, and give a foreign body sensation. They can cause complaints such as bad taste in the mouth and excessive salivation. When such complaints occur, it is useful to go to the doctor and find a solution.

How should removable dentures be cleaned and maintained?

Removable dentures should be thoroughly cleaned after each meal. For this, it should be kept under running water and cleaned with specially designed denture brushes or soft toothbrushes. Just water is enough to clean it. There is no need to use putty. Denture cleaning is important for both oral health and the life of the prosthesis.

What is a bone graft?

Bone grafts (bone powders) are obtained in different ways. Grafts in the form of powder or small particles are of human or animal origin, there are also synthetic ones.

Who can be treated with graft?

Graft treatment can be applied to those who do not have enough bone tissue for the implant and cannot use all-on and zygomatic implants due to bone deficiency.

On which teeth can E-max veneer be applied?

E-max veneer cannot be applied if a few teeth are missing. It is not recommended in patients with excessive tooth loss.

What is the aesthetic filling application period?

Among the advantages of aesthetic dental fillings is the short application time. Although the duration of the aesthetic filling varies according to the size of the tooth to be filled and the damage caused by the tooth, it is completed in about half an hour.

Does the veneer process damage the teeth?

Tooth coating does not harm your natural teeth underneath due to the materials used and the procedures performed.

Should every impacted wisdom tooth be extracted?

Not all damaged teeth need to be extracted. According to the structure of the jaw, the dentist makes and applies the healthiest decision. If the tooth is damaged or could damage the surrounding teeth and gums, extraction may be the best decision. Keeping the wisdom tooth in a harmful position in the mouth can cause cavities, cysts or tumors in the mouth in the long run.

Why do wisdom teeth erupt late or remain harmless?

Wisdom teeth, which are the last permanent teeth, cannot come out because they cannot find enough space in the mouth when the jaw develops slowly or insufficiently for various reasons. In some cases, the position of the wisdom tooth is not suitable for extraction and remains impacted. This is pretty common these days. Some people's wisdom teeth begin to erupt over time, while others begin to erupt later. In this case, the late opening of the upper tooth plays a role.

Can my lower jaw be moved forward?

Mandibular protrusion can be largely treated with appliances placed outside the mouth during childhood. Although the lower jaw appears to be in front, in some cases the upper jaw may be behind. Again in these cases, the extraoral image can be corrected by moving the upper jaw forward with an extraoral appliance. After the age of 18, sagging of the lower jaw can only be corrected by surgery.

I was told that my upper jaw is narrow, can it be corrected?

Maxillary stenosis can be done with portable appliances in the first dental treatment, and with permanent appliances in the permanent period after the age of 12. After the age of 18, the upper jaw can only be enlarged with a surgery called SARPE.

Can I speak comfortably while wearing braces?

Although you may have difficulty speaking for a day or two due to the previous lip position when the first braces are placed, speech will return to normal at the end of the first week.

How long will my orthodontic treatment take?

Your orthodontic treatment may vary according to the crowding of the teeth in your mouth, your age and the mechanics used. Each person has their own speed of tooth movement, and this speed of movement can even vary between twins. Your doctor can share the orthodontic treatment process with you during the examination.

Is it difficult to speak in transparent plaque treatment?

Teeth are very important to make the right sound in speech. There may be slight differences in speech during the first 1-2 weeks of treatment, but this slight difference disappears after a period of getting used to it.

Is there an age limit for clear plaque treatment?

Although there is no age limit for the transparent plaque, certain conditions must be met. Plaque management in young people is evaluated after the eruption of the permanent incisors and molars. In elderly patients, the supporting tissues of the bones and teeth should be in good condition.

How long is the life of a root canal treated tooth?

Although the tooth tissue is considered weaker due to malnutrition, if it heals well, it can remain in the mouth for life.

Can a root canal fail?

Root canal treatment may fail, but in many cases repeat treatment can save the tooth.

Is teeth grinding psychological?

Although it is not known exactly what causes bruxism, it is said to be a combination of physical, psychological and genetic factors. Emotions such as anxiety, stress, anger, frustration, or tension can cause alertness. Sleep bruxism can be sleep-related chewing associated with arousal during sleep.

Those who grind their teeth at night while sleeping

Teeth grinding, known as bruxism, is often associated with stress or anxiety. It doesn't always cause symptoms, but in some people it can cause facial pain, headaches, and over time, tooth wear.

What should be considered after laminate coating?

The use of extremely thin plate porcelain in the treatment may cause sensitivity during the healing process. Although it is a strong and durable material, very cold or very hot drinks should not be drunk after the application. Any activity that can damage your natural teeth, such as nail biting and teeth grinding, can also shorten the life of laminated porcelain veneers. Laminated porcelain, which is a long-lasting coating, can be used for a longer period of time with the control done twice a year.

What is zirconium coating, why is it done?

Zirconium dental veneer is a veneer process that is formed on tooth surfaces using zirconium material. Zirconium crown is also known as crown crown. It is mainly used for the restoration of decayed teeth. However, dental veneers are also applied to people who want a beautiful smile and white teeth. It can be used on anterior and posterior teeth. While it looks aesthetically beautiful when used on the front teeth, it creates a whole in terms of strength when used on the back teeth.

What are the features of zirconium teeth?

They are natural looking. They are very solid. It is difficult to break and crack. It has high resistance to corrosion and abrasion. It is resistant to oxidation (oxidation). It is the most harmonious artificial tooth to the main teeth because it is translucent and transmits light.

What are the benefits of zirconium teeth?

Patients prefer zirconium because of its many advantages, they take shape easily and can be easily turned into white color. They are artificial teeth that most closely resemble main teeth due to their natural appearance. They do not contain metal. It is safe to stay in the mouth for many years (longer lifespan). It is not sensitive; It is resistant to hot and cold food and drinks.

What are the disadvantages of zirconium teeth?

It is not suitable to use in long tooth spaces (when the patient's missing number is side by side and in large numbers). Its price is high when compared to metal-backed coatings.

How to determine the zirconium coating color selection?

In the selection of zirconium tooth color, you can determine the tooth color with the scale you prefer, and you can request the desired color to be applied by the dentist.

Are patients with zirconium crowns satisfied?

The level of satisfaction of the patients that there is no negative feedback from the patients who accepted the treatment is very high compared to the other coating methods.

What is the zirconium tooth life?

You can extend the life of the zirconium tooth coating by acting in accordance with the doctor's controls and by doing good oral care. People who achieve these conditions can use their veneer teeth for life.

Is it possible to whiten the zirconium veneer again?

Yes it is possible. If the doctor's recommendations are followed from the day it is inserted, there will be no yellowing, but in cases where the care is not continuous for any reason, the teeth can be whitened again with a comfortable and short procedure in the clinical environment, as yellowing occurs.

What is a dental implant?

Implant treatment is a method with a huge success rate as it is well documented in the scientific database. It provides a natural view to each of the patients who have lost or missing teeth in the aesthetic field.

What is the main ingredient of a dental implant?

A dental implant is a material made of titanium material that is accepted by the body as a part of the body and compatible with the body.

How long is dental implant treatment?

After the implants are placed, if advanced applications have not been made for fusion (osteointegration) with the bone; Depending on the patient's age, bone quality and systemic condition, bone healing time is required within 1 to 6 months.With the development of the surface properties of the implants used today, temporary implant prostheses can be made. There are many factors that determine the time of the prosthesis to be made on the implant.

Who is a dental implant suitable for?

It is applied to people who are in good general health, have a suitable jawbone, have no teeth or have a single missing tooth.

Why is the first examination important in implant treatment?

Successful implant treatment requires evaluation of surgical planning and treatment options based on a very clear prosthetic evaluation prior to treatment. During the examination, panoramic radiographs or 3D images (tomography) of the teeth are taken and modeling processes are performed. The type and brand to be applied is decided.

Can all physicians implant?

If you want to get the best results; We recommend that you choose a dentist who is an expert in his field, has gained experience in this treatment and has received the necessary training.

Is the implant suitable for children?

Yes, dental implants can be done for children. Children are at high risk of injury or accident because they are very active. Depending on these risks, permanent teeth may be lost. In such cases, it will be a definite and permanent solution for children to have this treatment after they have completed their development and development.

Can people using removable prostheses be successful with implants?

Yes, it is possible to get rid of the prosthesis with implant treatment.

Will we be toothless until the dentures are ready?

Depending on the number of missing teeth, your dentist will decide what kind of temporary dental prosthesis will be applied. If your teeth are very missing, you can get a temporary removable prosthesis or a fixed prosthesis depending on the method.It is possible to make a permanent temporary tooth with an implant in one day by applying the Bredent FastandFixed technique in partial edentulism or in similar situations.

What is the seamless method in implant treatment?

The treatment of the gums surrounding the teeth without damaging, suturing or cutting is called flapless (seamless implant) surgery. In this process, the recovery takes place very quickly and is more comfortable. Not every event is suitable for this technique. Your dentist will give the result on this subject at the end of the first examination.

What are the all on four and all on six methods?

All on four or All on six treatment is a new type of implant treatment created by using titanium screws in completely edentulous jaws. The most important difference of All on 4 or All on 6 treatment from other treatments is the methods of positioning the implants between the mouth and placing the temporary crowns on the implant immediately without the need for a waiting period of about 3 months.

What are the types of coatings for the implant?

- Cast Ceramic Coating on Implant (Smante) - Cast Ceramic Coating on Implant (Screw System) - Eos Ceramic Coating on Implant (Smante) - Eos Ceramic Coating on Implant (Screw System) - Implant Top Zirconium Coating (Smante) - Implant Top Zirconium Coating (Screw System)

Are there any side effects or disadvantages of the implant tooth?

It has not been found to have any medical side effects. In scientific studies, no negative clinical events or allergic reactions were found. However, after the implant screw is placed in the jawbone, the body will organically give an "organic" reaction to that object. This reaction reaction lasts for 7 to 10 days and returns to normal after this time. There will be no reaction in later times.

What can be done if there is not enough bone tissue in the place where the implant will be placed?

Density, height and thickness values of the bone in the area where the implant will be placed are important. This situation affects the success rate of the treatment. In cases where the bone is not competent, it is necessary to support bone formation with different techniques (using bone grafts) in order to bring the bone density to the desired level. For this treatment, operations such as horizontal and vertical bone formation in the jaw, block grafting, sinus lift operations in the upper posterior region can be performed.

Will I experience pain or pain during the implant treatment?

Surgical procedures are performed under local anesthesia, sedation or general anesthesia. During this treatment, the patient does not feel pain and suffering. If you follow the advice and recommendations of your dentist, the pain and pain sensation that may occur after the implant procedures are almost non-existent and disappear in a short time. Implant patients are generally able to perform their daily activities the next day after surgery.

Why do implant prices vary?

Prices also vary due to the fact that too many brands and varieties of implants are produced.

How should implant care be done?

Dental care is no different than the care you apply to your main teeth. In order for your implants to be long-lasting, it is sufficient to have regular brushing, flossing and routine dentist checks.

What are the alternatives to implant treatment?

Alternative treatments for implant treatment are bridges and removable (denture) teeth. However, these are known as very uncomfortable treatments compared to implant dental treatment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow us on social media!

STR DENT was established in 2022 with its headquarters in Istanbul. Since the first day it was founded, it has aimed to adapt to the developing technology and the age, and to apply the right treatment to its patients.

Connect To Expert

Tüm sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Şu anda 9 Uzman Çevrimiçi ve Size Yardımcı Olmayı Bekliyor…

İLETİŞİM

Tüm sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Şu anda 9 Uzman Çevrimiçi ve Size Yardımcı Olmayı Bekliyor…

İLETİŞİM