Şeffaf Plak

Şeffaf Plak

Şeffaf plak (aparey) en geniş tanımıyla ortodonti cihazı anlamına gelir. Ortodonti şeffaf plaklar (apareyler) diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Şeffaf plak, birçok ağız probleminde kullanılabilen düzeneklerdir. Maloklüzyon tedavisinde, özellikle kırık ya da çarpık dişlerin düzeltilmesinde kullanılan ortodontik tedaviler, yeni teknolojiler sayesinde çok yönlü hale gelmektedir. Yenilikçi yöntemler arasında uzun süredir kullanılan diş tellerine alternatif olarak kullanılmaya başlanan şeffaf diş teli tedavisi (telsiz ortodontik tedavi) de yer almaktadır. Bu yöntemle dişler kişiye özel şeffaf diş telleri ile can sıkıcı diş telleri kullanılmadan düzeltilebilir. Kullanan hastalara birçok fayda sağlayan şeffaf plak tedavisinden sonra tekrarlamayı en aza indirmek için hastalar doktorlarının tavsiye ettiği süre boyunca koruyucu plak takmalıdır. Hareketli şeffaf plak ve sabit şeffaf plak olmak üzere ikiye ayrılır. Bu şeffaf plaklar (apareyler) genellikle ağız içinde kullanılmakla birlikte gerektiğinde ağız dışında da kullanılabilir. Ortodontistlerin tedavilerinde sıklıkla kullandıkları şeffaf plaklardan (apareylerden) biri de damak tutuculardır. 

Şeffaf Plak Türleri Nelerdir?

  • Sabit Apareyler (diş telleri): Sabit olan diş telleri ortodonti tedavide en sık kullanılmakta olan apareylerden biridir. Çapraşık dişlerin tedavisinde sıklıkla kullanılan sabitleme aparatlarından biri de diş telleridir. Örneğin metal ve seramikten yapılabilen dişler, özel malzemelerle dişlere yapıştırılır. Bu apareyler tedavi boyunca hastanın ağzında kaldığı için sabit diş teli olarak adlandırılır. Farklı sabit apareyler vardır. Hem dişlerin yüzeyine hem de dişlerin arkasına sabitlenebilir. Ancak dişin iç yüzeyine yapıştırılan yardımcılar hastayı konuşmaya veya yemek yemeye zorlayabilir. Bu nedenle sabit olan apareyler kullanılacakken genellikle dişin görünecek tarafına sabitlenen apareyler tercih edilir. 
  • Hareketli Apareyler: Hasta tarafından takılıp çıkarılan apareylerdir. Bu cihazların kullanımı ve temizliği sabit cihazlara göre daha kolaylık sağlar. Çıkarılabilir cihazlar çoğunlukla 7-11 yaş arası çocuklar için önerilir. Özellikle çocukların süt dişlerinin erkenden çekilmesinden sonra çekim bölgesinde boşluklar oluşan çocuk hastalara faydalıdır. Örneğin dişlerinde ciddi çapraşıklığı olmayan hastaların sorunları, plastik damak gibi hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilen apareylerle düzeltilebilir.

Şeffaf Plak Avantajları Nelerdir?

  • En iyi estetik tedavilerden biri olan ortodontik şeffaf plak tedavisi telsiz olarak yapılmaktadır.
  • Çıkartılabilen şeffaf plaklar sayesinde tedaviye günün her saatinde ara vermek mümkündür.
  • Olağan dalga koruma tedavisinde dişler tel ile güçlendirilir ve bir ay kadar beklenir. Bu, uygulanan kuvvet daha büyük olduğunda ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Tellerin neden olduğu bu ağrı şeffaf plaklarda minimaldir; Net hizalama terapisi ile, plaklar haftalık olarak değiştirilerek ağrı ve rahatsızlık en aza indirilir.
  • Tel takmanın diğer bir yan etkisi de metal yüzeylerin sürtünmesinden yanakların ve dudakların kesilebilmesidir. Tedavi sırasında ülserasyon normal kabul edilir. Şeffaf plakaların pürüzsüz yüzeyleri sayesinde yaralanma ve delinme olmaz.
  • Şeffaf plak takıp çıkarılabildiği için ağız hijyeni daha kolay ve daha iyidir.
  • Şeffaf görünümü ve dışarıdan belli olmaması estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlar.
  • Bazı durumlarda şeffaf plak tedavisi daha kolay ve hızlı sonuç verebilmektedir.
  • Yemek yerken rahatlık, şeffaf plakaların çıkarılabilir olmasıyla artırılmıştır. Önemli toplantı veya etkinlik gibi durumlarda kişiyi hem konuşması hem de görünüşü rahatlatır.

Sıkça Sorulan Sorular

Pekiştirme tedavisi ile şeffaf plak aynı işlevde midir?

Ortodontik tedavide güçlendirme ve tedavi amaçlı şeffaf plaklar kullanılabilir. Tanım olarak şeffaf plak denilse de her iki durumda kullanılan malzeme ve teknik çok farklıdır. Tedavi sonunda diş kaybını önlemek için kullanılan şeffaf plaklara tutucu adı verilir ve kalın ve esnek olmayan (sert) bir malzemeden yapılır. Tedavi için kullanılanlar 3D yazıcılar kullanılarak tek tek üretilir. Çok esnek ve incedir. Böylece dişleri korumak yerine hasarlı dişlerin çene içerisinde hareket etmesini sağlar.

Şeffaf plak fırçalanır mı ?

Şeffaf plağınızı diş fırçanız ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisinde ne sıklıkla kontrole gelinmelidir?

Ortodontik tedavi uzun süreli bir tedavidir ve düzenli takip gerektirir. Muayeneler genellikle ayda bir kez yapılır. Bazı durumlarda, kontrol iki ayda bir yapılabilir. Tedavi planlaması çoğunlukla şeffaf dizilimlerde yapıldığından hasta isterse daha uzun aralıklarla kontroller de yapılabilir. Yurt dışına, şehir dışına seyahat ederken hasta plakları doğru kullanırsa kontrole gelmeden uzun süre tedaviye devam edebilir.