Restoratif Diş Tedavisi

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Restoratif diş hekimliği, çürük veya çürük dışı nedenlerle oluşan diş sert doku kayıplarının onarımı ve tedavisidir. Hastanın estetik ve fonksiyonel kaybını geri kazandıran diş tedavisidir.

Estetik açıdan güzel bir gülüş elde etmek için uygulanan tedaviye “restoratif diş hekimliği” denir. Her insanın kişisel estetik beklentileri vardır. Estetik niteliklerinin yanı sıra sağlık ve doğallık ile birleştiğinde olumlu bir imaj oluşur. Dişler arasındaki diziliş ve görünüm, dişleri çevreleyen yumuşak dokunun yapısı ve hastanın yüz ifadesinin karakteristik yapısı bir bütün oluşturur. Bu nedenle diş hekimleri ve teknisyenlerin titiz çalışmaları sonucunda yüz hatlarına uyum sağlayan detaylar için doğal ve güzel bir görünüm istiyoruz. İstenilen diş yapısı özelliklerinin elde edilmesi, diş rengi, tartarın giderilmesi, yüzey temizliği restoratif diş hekimliğinde önemli unsurlardır. Bu nedenle uygulama konusunda uzman diş hekimleri ve tecrübeli teknisyenler rehberliğinde tamamlanmalıdır. Restoratif Diş Hekimliği Anabilim Dalı, diş dokularının gelişimsel ya da edinsel bozukluklar sonucu oluşan yapısal bozukluklarının teşhisini ve bu bozuklukların cerrahi uygulamalarla tedavi edilerek dişlerde kaybedilen anatomi, fonksiyon ve estetiğin yeniden sağlanmasını amaçlayan bir uzmanlık dalıdır. Bölümümüzde çürük bilimi, koruyucu diş hekimliği, cerrahi veya restoratif diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında çalışmalar yapılmaktadır. Kliniğimizde çürük veya diş rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak için modern bilgi ve teknolojiyi kullanarak dolgular, inleyler ve onleyler, laminer zührevi restorasyonlar, fiber-post/core uygulamaları kullanılmaktadır. Herhangi bir nedenle alanında uzman hekimler tarafından dişlerin doku ve şekil sapmalarının tedavi edilmesi, dişlerin fonksiyonellik ve estetiğinin tekrar kazandırılması amacıyla yapılır. Ayrıca koruyucu diş hekimliği kapsamında çürük risk değerlendirmesi ve önleyici tedbirler ile diş hassasiyeti ve ağız kokusunu ortadan kaldıran girişimsel tedbirler sunuyoruz. Estetik diş hekimliği alanında diş renklenmelerini tedavi etmek için canlı ya da ölü dişlerde renk değişikliği olan ev ya da ofis tarzı diş beyazlatma işlemleri uygulanmaktadır. Gülüş hattı analizi ve yerleşimi konusunda hastalarımıza daha estetik ve sağlıklı gülüşler verebilmemiz için düzeltici önlemler uygulanmaktadır.

Restoratif Diş Tedavisini Kimler Tercih Edebilir?

Her yaş, meslek ve cinsiyet rahatlıkla tercih edebilir. Restoratif diş hekimliği çocuklara ve yaşlılara da uygulanabilir. Restorasyonda kullanılan ürünler estetik bir görünüm veren ve dişlere asla zarar vermeyen biouyumlu malzemelerdir. Kullanılan biyouyumlu malzemeler sayesinde dişin çeşitli sebeplerle oluşan sert yüzeyinin kaybı tedavi edilerek hoş bir görünüm ve güzel bir gülüş elde edilir. Kullanılan materyallerin biyouyumluluğu, restoratif diş hekimliğinin yaşlılara (65 yaş ve üzeri) ve hatta kanser hastalarına bile kolaylıkla uygulanabilmesini sağlar.

Restoratif Diş Dolgusu Nedir?

Restoratif diş dolguları diş renginde beyaz dolgulardır. Amalgam dolgunun gri-siyah rengi ve çürük önleyici şekli, estetik dolgu olarak da adlandırılan restoratif diş dolgusunu daha çok tercih edilir hale getirmiştir. Beyaz renginden dolayı konulduğu dişte estetik bir görünüm veren estetik dolgular, biyouyumlu oldukları için amalgam dolgulara göre çok daha uzun ömürlü ve çok daha sağlıklıdır.

Diğer bir dolgu türü de porselen dolgulardır. Ön dişler için kompozit dolgular tavsiye edilirken, arka dişler için porselen dolgular diş minesi gibi sert yapılara ve ısırma kuvvetine dayanabildikleri için tercih edilmektedir. Estetik ön dolgular yani bonding, dişlerin boyunu uzatmak ya da istenmeyen boşlukları kapatmak için sıklıkla kullanılmaktadır.

Restoratif diş hekimliğinde bir uygulama diş beyazlatmadır. Dişlerdeki renklenmeleri gidermek ve dişlere daha beyaz bir görünüm kazandırmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Restoratif diş tedavisinde ne tür tedaviler yapılır?

Restoratif diş hekimliğinde birçok teknik kullanılmaktadır. Direkt veya indirekt kompozit uygulamaları, porselen estetik çalışmaları, gülüş tasarımı, diş beyazlatma, dentin hassasiyeti tedavisi, vital pulpa tedavisi, protetik öncesi restorasyonlar yapılmaktadır.

Restoratif diş tedavisi dolgu yapar mı?

Bu tedavi yöntemi genellikle kısa sürelidir ve tek seansta yapılabilir. Diş hekiminiz çeşitli dolgu türleri arasından bir dolgu seçerek boşluğun yapısına ve boyutuna göre yerleştirir.

Restoratif diş tedavisi fiyatları nedir?

Eğer siz de eksik diş sorunundan şikayetçiyseniz ve dişlerinizdeki boşlukları restoratif diş hekimliği yöntemleri ile gidermek istiyorsanız, doğru adreste olduğunuz kesin. İstanbul’da yer alan diş kliniğimiz ile iletişime geçerek tecrübeli restoratif diş tedavisi uzmanlarımız ile görüşebilir, size en uygun restoratif diş tedavisi fiyatlarını detaylıca öğrenebilir ve hemen bir randevu oluşturabilirsiniz.