Porselen Kaplama

Diş hekimliğinde en popüler uygulamalardan biri porselen kaplamalardır ve estetik açıdan porselen kaplamalardan memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Dişteki kozmetik kusurları kapatmak için dişlerin üzerine yerleştirilen ince bir kabuk şeklindeki bu malzeme doğru hasta ve ağız yapısı için çok uzun ömürlü olabilmektedir. Ağız bakımının yeterli olmadığı durumlarda; Enfeksiyon doğal dişlerin çevresinde sorunlara yol açabileceği gibi takma dişlerde de sorunlar yaşanmaktadır. Bu da tedavi süresini doğrudan etkiler. Tüm tedavilerde olduğu gibi planlama kritiktir bu nedenle uygun bir rejimin sürdürülebilirliği için ayrıntılı bir analiz şarttır. Farklı porselen diş kaplama türleri yapılabilir. Genellikle ilk akla gelen eski nesil metal kaplamalardır. Ancak estetik olarak çok daha iyi sonuçlar veren zirkonyum destekli porselen kaplamalar ve tam seramik kaplamalar mevcuttur. Detaylı bir çalışma ile diş kaplama işlemi hakkında detaylı bilgi edinmiş olursunuz.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş hekimi ilk aşamada hastanın görüşlerini dikkate alır. Porselen kaplama işlemi ile istenilen sonuç hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Bazı durumlarda çene yapısı ile ilgili bir problem varsa tek başına porselen tedavisi ile çözülemeyebilir. Diş hekimi, dişlerin gizli tedaviye uygunluğu konusunda mümkün olan en doğru kararı vermek için muayene sürecini başlatır. Diş izinlerinde yapılan işlemler hastaya anlatılır. Gerekirse radyolojik inceleme (röntgen) de yapılabilir. Yine gerekirse dijital sistemlerde veya sözlü olarak; İşlemden sonraki durum kabaca görülür.

Porselen Diş Kaplama Hazırlık Aşaması

Diş kaplama işlemi öncesinde ağız hazırlığını tamamlamak için diş hekimi dişin yüzeyini neredeyse kaplamada kullanılan parçalar kadar kalınlıkta oluşturur. Diş yüzeyini kaplama malzemesine hazırlamak için lokal anestezi kullanılıp kullanılmayacağına hasta ve doktor birlikte karar verirler. Diş hekimi, diş laboratuvarına göndermek için hastanın diş modellerini alır. Tedavide eksiklik ve hassasiyet problemlerinde “geçici diş” yapılır. Kalıcı olanlar kadar estetik sonuç vermeyen bu kaplamalar geçicidir ve günü geldiğinde atılır. Ölçüsü alınan geçici dişler aynı gün hastaya teslim edilir. Kalıcı kaplamaların bitişi, diş sayısına ve pratik duruma bağlı olarak değişebilir. İşlem yaklaşık 3-10 gün sürer. Prova aşamasında hasta dişlerin dudak ve çevre dokularla ilişkisini gözlemler ve onun fikirlerine göre düzenlemeler yapılır.

Yapıştırma

Kaplama dişe kalıcı olarak yapıştırılmadan önce, diş hekimi kalıbın şeklini ve rengini belirlemek için dişlere prova yapacaktır. Hazırlanan dişin teknik ve estetik uygunluğu sağlandıktan sonra son aşamaya geçilir. Optimum sonuçlar için kaplamayı tekrar tekrar keser ve şekillendirir. Kaplamanın rengi işlem sırasında kontrol edilerek dişe göre değiştirilebilir. Daha sonra kaplama kalıcı olarak bağlanmadan önce diş temizlenir ve yabancı cisimler uzaklaştırılır. Optimum adezyon için kazıma sırasında diş yüzeyinin pürüzlendirilmesi esastır. Porselen kaplamalar için kullanılan özel bir yapıştırıcı sürülür ve dişin üzerine bir kaplama parçası konur. Yapıştırıcının kimyasal yapısındaki molekülleri harekete geçiren özel bir ışın cihazı, dişe doğru şekilde oturan kaplama parçasıyla bağlar. Son aşamada fazla yapıştırıcı temizlenir, ısırma provası yapılır ve gerekirse düzenleme yapılır. Diş hekimi, ağızdaki kaplamaların diş etlerini nasıl etkilediğini görmek için hastaya birkaç hafta içinde bir takip randevusu verebilir. Bu süre zarfında dişe geçici olarak dişler takılabilir.

Porselen Diş Kaplama Ömrü

Dişleriniz porselen ile kaplandıktan sonra kişiye özel ağız bakımı ve düzenli diş kontrolleri ile ömrü uzatılabilir. Ağız içi yapı değişkendir ve kullanılan tedaviler sabit kalır. Muhtemelen belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekecektir. Ancak kaplamaların bakımı dikkatli ve planlı bir şekilde yapılırsa kullanım ömürleri 10-15 yıla ulaşabilir. Her hasta için değişiklik gerekmeyebilir. Takıldıktan sonra porselen kaplamaya ihtiyaç duymayan hastalar da vardır. Ancak porselen diş malzemeleri tekrar kullanılamaz. Ağızda mineye yer açmak için doğal dişler üzerinde bir dizi kesim yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra dişlere kaplama yapılması her zaman gereklidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Porselen kaplama diş ağrısı nasıl geçer?

Dişlerin görünümünü iyileştirmek için yapılan kaplama çözümleri de estetik çözümlerdir. Bazı durumlarda dişin deformasyonu kaplama solüsyonuna yöneliktir. Düşen, çatlayan, kırılan yüzeylerdeki çürük ve çizikler yüzey yenileme dediğimiz uygulamalarla giderilebilir. Ancak birçok hasta dişin daha güzel görünmesi için kaplama yaptırır. Kaplama yerleştirildikten sonra tüm diş uygulamalarında olduğu gibi belirli bölgelerde ağrı oluşabilir. Kaplama yapılan diş ağrısının nasıl geçtiğini merak eden hastalarımız için birkaç gün ağrının normal olduğunu not etmeliyiz.

Porselen diş nedir?

Porselen diş nedir sorusu, dişlerin kaybedilmesi ya da çeşitli problemlerin ortaya çıkmasından kaynaklanan problemlerin giderilmesinde önemli rol oynayan bir uygulamadır. Bu uygulamanın temel amacı diş eti bozukluklarını gidermek, estetik bir görünüm kazandırmak ve konuşma yeteneğini geliştirmektir. Bu tedavi 18 yaşından büyük herkese yöneliktir. Bu uygulamanın son zamanlarda oldukça yaygınlaştığı da biliniyor. Porselen uygulamalarının fiyatlarının düşmesi de bu durumun gelişmesinde etkili oluyor. Ayrıca sağlık alanındaki teknolojik yenilikler de bu uygulamaya olan talebi artırmaktadır. Çünkü bu şekilde daha nitelikli uygulamalar yapılıyor.

Porselen diş uygulamasının faydaları nelerdir?

Son yıllarda geliştirilen porselen laboratuvar cihazları sayesinde preslenmiş porselen diş malzemesinden seramik alt yapılar üretilmektedir. Şeffaf olarak adlandırılan bu porselenler, mukavemeti sağlayacak herhangi bir metal kullanılmadığı için doğal diş minesi ile aynı ışık geçirgenliğini ve doğallığı yakalamıştır. Empress veya zirkonyum oksit uygulamalarında tam renk uyumu sağlayarak daha ince bir görünüm ve mükemmel bir doğal görünüm estetik beklentilere cevap olmuştur. Empress uygulamaları çok iyi doku uyumuna sahiptir, alerji yapmaz ve diş eti uyumu iyidir. Unutulmamalıdır ki estetik, diş ve diş etlerinin uyumu fonksiyon ile birleştiğinde mümkündür.