lamine kaplama

Lamine Kaplama

Lamine diş uygulaması son zamanlarda oldukça ilgi görmektedir. Dişler kesilmeden sadece bir milimetre inceltilerek yapılan bu işlem sırasında sağlıklı diş dokusu korunur. Yaklaşık 0,3 – 0,7 mm inceltilmiş dişlerin yüzeyine yaprak şeklindeki porselenler yapıştırılır. “Lamina” Latince’de “yaprak” anlamına gelir. Çünkü bu uygulama halk arasında parke olarak da adlandırılabilir. Levha formundaki porselenlerin en önemli özelliği çok ince olmaları ve metal içermemeleridir. Ayrıca uygulamanın avantajlarından biri de ışığı geçiren bir malzeme olmasıdır. Görüntüsü çok doğal olduğu için bu uygulamanın diğer avantajları ön plandadır.
Her hastanın dişi için dolgu süresi aynı olmayabilir. Ağızda hangi dişe dolgu yapıldığı, hangi malzemelerin kullanıldığı, dolgu sayısı gibi birçok faktöre bağlı olarak süresi değişmektedir. Dolgunun hastaya verilme amacına göre seans süresi de belirlenir. Seans ve kanal tedavisi ile birlikte dolgu işlemi de süreyi doğrudan etkiler. Dolguda kullanılan malzemeleri doktorun hazırlaması da süreyi etkiler. Tüm bu sayılan işlemler diş dolgusu süresini etkiler ve net bir süre belirlemez. Bu işlem doğru yapılırsa sağlığa bir zararı yoktur diyebiliriz. Bazen lamine kaplama dişleri olan kişiler uygulama sonrasında sorun yaşadıklarını bildirebilirler. Ancak bu sorunlara baktığımızda çoğunun ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesinden kaynaklandığını görmekteyiz. Elbette lamine dişler, dişlerinizin artık çürümeye veya diş eti iltihabına karşı korunduğu anlamına gelmez. Tedaviden sonra da ağız ve diş temizliğine özen gösterilmelidir. Diş çürümesine neden olan veya diş etlerine zarar veren bir uygulama değildir. Yaprak dişlerin yapıştırılmasında kullanılan malzemeler ve önerilen malzeme sağlığa zararlı değildir.

Lamine Kaplama Nasıl Uygulanır?

Estetik diş hekimliğinde son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan lamine diş işleminin birçok avantaj sunduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca rengi doğru olduğunda çok doğal bir görünüm sunduğu için gerçek dişten ayırt edilmesinin çok zor olduğu da söylenebilir. Genel olarak süt dişlerinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Lamine porselenin rengi değişmez
 • Çok güçlü ve dayanıklı
 • Estetik açıdan kusursuz bir kaplama seçimidir.
 • Tüm dişlere uygulanması zorunlu değildir, tek dişe de
 • Dışarıdan bakıldığında sağ dişten ayırt edilmesi zordur.
 • Pürüzsüz bir dokusu vardır
 • Kırılmaya karşı yüksek direnç gösterir
 • Çekme ve çekme kuvvetlerine karşı dayanıklıdır
 • Elbette bu avantajlara bir yenisini eklemek mümkün.
 • Dişlerinde daha beyaz ve pürüzsüz bir görünüm isteyenler için bu işlemin mükemmel bir seçim olabileceğini söyleyebiliriz.

Lamine Kaplama Kimlere Uygulanabilir?

Elbette birçok kişi yaprak diş uygulamasından fayda görecektir. Ancak uygulanamayacağı özel durumlardan da bahsedilmelidir. Bu program aşağıda listelenen sorunları olan kişiler için önerilmez.

 • Gece uyurken dişlerini gıcırdatanlar
 • Çene yapısında bozukluk olan kişiler
 • Sürekli olarak kalem gibi sert nesneleri ısıran kişiler
 • İlerlemiş diş eti iltihabı olan kişiler
 • İleri derecede florozu olan kişiler
 • Tüm bunlara ek olarak çenenin genel yapısına bağlı olarak ön çene kemiği olan kişilerde bu işlemin uygulanamayacağı bilgisi verilir. Lamine için iyi bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için diş hekiminizle konuşun.

 

Lamine diş kaplama söz konusu olduğunda hastaların en çok ilgilendiği faktörlerden biri uzun ömürlülüktür. Porselen laminelerin özel bir teknikle geliştirilmiş olması, onları ışık darbelerine karşı oldukça dirençli kılmaktadır. Kırılma, düşme gibi sorunların neredeyse hiç yaşanmadığı söylenebilir. Ancak uzun bir kullanım ömrü elde etmek için hastanın ağız ve diş sağlığına ve uygulama sonrası temizliğe dikkat etmesi gerekir. Bu durumda hizmet ömrü 10 ila 20 yıldır. Ancak ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmez ve temizliği ihmal ederseniz diş eti çekilmesi gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu noktada derileri kaybedebilirsiniz. Bazı yönlerden bu uygulamanın kullanım süresi hastadan hastaya değişmektedir. Dişlerinizle sert cisimleri ısırmaktan kaçındığınız gibi, kaplamalar yerleştirildikten sonra da bu davranıştan kaçınılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Lamine kaplama kullanım ömrü nedir?

Ağız hijyenine dikkat edildiği sürece ve sert gıdalar tüketmekten kaçınıldığında lamine kaplama kullanım ömrü 10 - 20 yıldır.

Lamine kaplama yapılırken dişler küçültülüyor mu?

Lamine kaplama tedavisinde diğer kaplama çeşitlerinde olduğu gibi diş kesimi söz konusu değildir. Bir yaprak şeklinde dişlerinizin üzerine yerleştirilir.

Kimler yararlanabilir?

Bir hekim tarafından muayene edilmeniz, lamine kaplama tedavisinin sizler için uygun bir tedavi olup olmadığı hakkında detaylı bilgi alabilmeniz için yeterli olacaktır.