İmplant

İmplant Nedir?

İmplantlar, eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum vidalardır. Bu vidaların üzerine protez yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavi yöntemlerine göre avantajı komşu dişlere zarar verilmemesidir. Bu nedenle komşu dişlerin kesilmesine gerek yoktur. İmplant diş kökü gibi çalışır ve doğal diş gibi yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülümseyebilirsiniz.Bir diş implantı, işlevini yerine getirmek için gerçek dişlerin yerine yerleştirilen yapay bir protezdir. İmplant iki parçadan oluşur ve titanyum bazlı bir malzemeden yapılır. Bunlar kök kısmı (yapay kısım), diğeri ise dişin üst tabakasıdır. İşlevini tamamen kaybetmiş bir dişin çekiminden hemen sonra bu bölgede bir çürük oluşur. Oluşturulan bu açıklığa implantın tabanını oluşturan bir kök parçası yerleştirilir. Kök parçasının tam oturması için gereken süre hastaya göre değişir ve ortalama 3-5 aydır. Bu sürenin sonuna kadar hasta bu bölgede dişsiz kalır. 3-5 ay arayla yeterli kemik kaynaşması sağlandığında bu kez implantın üst kısmı yapılır. Diş hekimleri daha çok diş eksikliği olan hastalara daha iyi estetik ve daha rahat kullanım için implant veya takma diş yapılmasını önermektedir. Ayrıca ağızda dişi olmayan hastalara sabit protez sağlamak için yapılır. Diş implantının çapı da hastanın ağzının kemik yapısına, çene yapısına ve dişlerin genişliğine göre değişiklik gösterebilir. Röntgenler, çalışmalar ve başarıyla yerleştirilmiş implantlar ile hesaplanır. Eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak için genellikle titanyumdan yapılan yapay diş kökleri çene içerisine yerleştirilir. Diş kaybıyla ilgili en büyük sorun, günümüzde en iyi şekilde implantlarla önlenebilen kemik dokusunun incelmesidir.

İmplant Tedavisi Avantajları Nelerdir?

18 yaşını doldurmuş, çenesi ve yüzü gelişmiş bireylere implant tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi öncesi röntgen çekilerek çene yapısının implanta uygun olup olmadığı anlaşılır. Şeker hastalarında tedaviden önce hastalığın kontrol altına alınması gerekir. Kan sulandırıcı kullanan hastalarda tedaviye başlamadan önce ilaç kesilir. Osteoporozu olan hastalar uygun tedaviden sonra implant tedavisi alabilirler. İmplantların birçok avantajı vardır. Başlıca avantajı ağızda birkaç yıl sorun çıkarmadan kalmasıdır. İmplantların bilinen en uzun ömrü 40 yıldır. Günlük tedavi sonrasında yıllar boyu süren doğal dişlerinize en yakın çiğneme fonksiyonu rahatsızlık vermeyen bir tedavi yöntemidir. Günümüzde diş hekimliğindeki en önemli yeniliklerden biridir ve tek diş kayıplarında çok başarılıdır ve restorasyon yapılmadan komşu dişlere de uygulanabilmektedir. İmplant en iyi koşullarda, kaliteli malzeme ve hijyenik ortamda hastalara çok yüksek faydalar sunmaktadır. Sağlam ve iyi bir tecrübe ile yapılan implantlar ileride  sorun yaratmaz. Alanında iyi olan implant tedavisinde implantın avantajları oldukça fazladır;

  • İmplant yaşam kalitesini yükseltir.
  • Protez çıkacak korkusu olmadan güvenle konuşmak ve yemek yemek hastalar için cezbedicidir.
  • Vidalar belli bir boyutta olduğu için çenesi en uygun olan kişilere güvenli bir şekilde sabitlenebilir.
  • Genel sağlığı yerinde olan herkes tarafından güvenle kullanılabilir.
  • İmplant lokal anestezi altında yerleştirildiğinden tedavi sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.
  • Tedavi sonrası akşam normal ağrılar olabilir, ağrı kesicilerle bu sorun giderilir.
  • İmplant tedavisinin süresi hastanın durumuna göre 2-5 ay sonra sona ermektedir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi hasta için hafif anestezik tedavi ile gerçekleştirilir. İşlem öncesi detaylı bir muayene ve röntgen gerekmektedir. Çeneler ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Diş implantlarını yerleştirmek için iki seçenek vardır. Tek adımlık bir prosedürde, implant yerleştirildikten sonra geçici bir diş takılır. İki aşamalı bir süreçte diş implantı yerleştirildikten sonra diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Daha sonra protez diş takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve iyileşme süresinin alt çene için 3 ay, üst çene için altı ay olması beklenir. Bazen diş implantlarının üzerine yeni yapılmış dişler hemen yerleştirilebilir. Dental implantlar hastanın güvenle gülmesini ve yemek yemesini sağlar.

Zirkonyum implantlar, titanyum implantların dayanıklılığını artırmak için yapılan yeni nesil implantlardır. Özellikle dar çenelerde direnci arttırmak için kullanılır. Dayanıklılık dışında titanyumdan hiçbir farkı yoktur.

Diş kaplamalarında da zirkonyum kullanılmaktadır. Zirkonyum doğal dişler gibi beyazdır ve ışığı yansıtır. Bu nedenle hem estetik hem de dayanıklılık açısından kullanışlıdır. Korozyona uğramaz ve ağızda metalik tat bırakmaz. Zamanla renk değişikliği olmaz. Vücuda zararı yoktur. Bu cerrahi teknikte başarı ile uygulanmış ve güvenilirliği kanıtlanmış bir yöntemdir.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant herkese uygulanabilir mi?

Diş eksikliği yaşayan hemen hemen herkes implant tedavisine adaydır. Ancak kronik hastalıklar, aşırı sigara ya da uyuşturucu bağımlılığı gibi bazı hastalıklar implant tedavisine engel olabilir. Detaylı muayene sonucunda doktor implant tedavisinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Tedavi süresi ne kadardır?

Süre kullanılan tedaviye göre değişir. Tedavi bazen birkaç hafta sürer, bazen altı ay veya daha fazla sürebilir. Kemik greftine ihtiyaç duyulursa bu süre daha uzun olabilir.

İmplantlar her zaman eksik dişlerin yerine uygulanabilir mi?

Bir implantın sizin için uygun olup olmadığı çenenizin durumuna bağlıdır. Röntgen muayenesi ve muayenesi sonucunda diş hekimi size kemik seviyenizin yeterli olup olmadığını söyleyecektir.