Evde Diş Sağlığı

Evde Diş Sağlığı

Diş hekimleri, hastaları, genellikle yaşlılar ve engelliler gibi özel ihtiyaçları olan kişiler ve bazen de engelli veya hasta kişiler için uzmanlaşmış diş hizmetlerine yönlendirir. Diş bakımı hastanelerde, uzmanlaşmış sağlık merkezlerinde, gezici kliniklerde, ev ziyaretlerinde ve huzurevi ziyaretlerinde mevcuttur ve herkesin evde diş bakımı alabilmesi için diş bakımı çeşitli yerlerde mevcuttur. Genel anestezi altında tedavi ve sedasyon gereken durumlarda bazı hastane ve sağlık merkezlerinde diş hekimleri tarafından diş hekimliği hizmeti verilmektedir.

Yetişkinlikte, kemik kaybına bağlı olarak kemik dokusu oluşumundaki iyileşme, vücudun yapı aktivitesinin oldukça hızlı olduğu ergenlik döneminin sona erdiği 25 yaş civarında sona ermeye başlar. Bu nedenle dişlerin zayıflamasını ve gevşemesini önlemek için ağız ve diş bakımına çok daha fazla dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan D vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi diş sağlığını etkileyen bileşenlerin yeterli düzeyde alınmasına özellikle dikkat edilmelidir. Yetişkinlerde diş çerçevelerinin yanı sıra diş etleri de oldukça yüksektir. Diş eti hastalığını ve iltihabını önlemek için dişin yüzeyini kaplayan ve diş etinin altına gizlenmiş plağın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Diş taşı oluşursa mutlaka diş hekimine götürülerek diş taşı temizlenmelidir. Hamilelikte diş çürümesi ve sallanmasının normal olduğu ve hamilelerin diş hekimine gitmesinin sakıncalı olduğu konusunda halk arasında yaygın bir yanılgı vardır. Hamilelik döneminde beslenme ve ağız bakımına yeterince dikkat eden annelerin diş çürümesi ve kayıplarının önüne geçilebileceği, diş hekiminin gerekli görmesi halinde hamilelere de diş tedavisi verilebileceği unutulmamalıdır.

Evde Hangi Diş Tedavileri Yapılabilir?

Çocuklar ve yetişkinler için etkili ağız ve diş bakımı sağlamak için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

 • Diş ve diş etlerinizin sağlığını korumak için dişlerinizi florlu diş macunu ve yumuşak bir diş fırçası ile günde en az 2 kez yukarı-aşağı 45 derecelik açıyla fırçalamalısınız.
 • Her bir dişin ön, arka ve çiğneme yüzeylerinin yeterince fırçalandığından emin olunmalıdır.
 • Dil temizliği diş fırçası veya dil temizleyicileri ile yapılmalıdır.
 • Plak ve tartar oluşumunu önlemek için her fırçalamadan sonra dişlerin arasında kalan materyaller diş ipi ile temizlenmelidir.
 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı daha etkili bir şekilde temizlemek için gargara kullanmalısınız.
 • Diş çürümesine neden olan plak ve asitliğe neden olan şeker ve şekerli gıdaların tüketimi en aza indirilmelidir.
 • Mümkünse aşırı çay ve kahve içmekten ve sigara içmekten diş lekelerine neden olduğundan kaçınılmalıdır.
 • Çocukluk döneminde tüketilen suların florür içeriğinin yeterli olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Suyun florür oranının düşük olduğu bölgelerde musluk suyu kullanılırken, gerekirse diş hekiminin önerdiği şekilde florür takviyesi kullanılmalıdır.
 • Diş kontrolleri en az 6 ayda bir olmak üzere düzenli olarak yapılmalıdır. Çocukluktan başlayarak yaşam boyu doğru ağız ve diş bakımı ilkelerini uygulayarak diş sağlığı korunabilir ve diş kayıpları önlenebilir.
 • Bu nedenle sağlıklı dişler istiyorsanız ağız bakımına dikkat etmeli ve düzenli diş kontrollerinizi yaptırmalısınız.
 • Oral muayene
 • Diş ve diş eti enfeksiyonları için medikasyon.
 • Basit diş çekimleri.
 • Diş taşı temizliği. 
 • Sabit restorasyan gerektirmeyen total/parsiyel protez. 
 • Daha önceden yapılmış olan protez ve tedavilerin kontrolleri.
 • Protez vuruğunun alınması. 

Hasta ve Yakınlarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için hastalarımızdan veya hasta yakınlarından talepte bulunabiliriz. Tedavi talep eden hastanın kişisel verileri, kronik hastalıkları ve olası kişisel verileri raporlar hakkında bilgi alınabilmektedir. Ağız ve diş ekibimiz evde Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü tipte özel giysiler giyer. Ekip üyeleri, mevsime bağlı olarak turkuaz pantolon, beyaz gömlek/örgü ve turkuaz yelek/ceket giyerler. Ayrıca ekip üyeleri kliniğimizden kimlik kartları taşırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde sunulan ağız ve diş sağlığı hizmetleri nedir?

Kliniğimiz Evde Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerinde diş çekimi, sabit ve hareketli protez işlemleri yer almaktadır. Diş Hekimlerimiz, muayeneleri sonucunda hastadan, mevcut hastalıkları ve genel durumu nedeniyle konsültasyon isteyebilir. Talep edilen konsültasyonların sonucuna göre hastaların tedavi işlemlerine devam edilir.

Evde ağız ve diş sağlığı birimine nasıl başvurulur?

Hasta veya hasta yakını telefon veya direk olarak Evde Sağlık Hizmeti için Kliniğimize başvuru yapabilirler.

Kimler yararlanabilir?

Evde takibi zorunlu engelli (fiziksel ve mental) yatalak ve benzeri durumda olan (KOAH, felç, terminal dönem kanserler vb.) hastalar bu hizmetten yararlanabilir.