E-Max Kaplama

E-Max Kaplama

E-Max Kaplama: Diş hekimliğinde hastalara gerçekçi ve doğal gülüşler vermek için özel seramikler kullanılmaktadır. IPS E-Max, diğer diş dolgularından farklı olarak güç ve güzelliği bir araya getiren seramik bir malzemedir. Tam seramik diş dolguları metal içermez. Bu nedenle ışık, doğal dişler gibi içlerinden geçirgenlik gösterir.

Emax diş, tamamen dayanıklı ve aynı zamanda estetik açıdan çok etkili olan özel bir seramik malzemeden yapılmıştır. Diş hekimleri çoğunlukla çürükten zarar görmüş dişlerin bütünlüğünü tekrar sağlamak için kullanırlar. Kanal tedavilerinden sonra ek tedavi olarak da kullanılabilir. Dişlerin yapısını güçlendirmek ve daha iyi korunmalarını sağlamak için uygundur. Emax kronları kısmen şeffaftır. İnsanların doğal dişleri de şeffaf olduğu için dişlere doğal bir görünüm verirler. Ön dişlerde emax diş kaplama kullanılarak çok iyi bir estetik görünüm elde edilebilir. Emax kronlar seramiğin altında metal içermez. Porselenden metale kaynaşık kronlarda metal, diş eti çizgisinde görünür bir gri metal çizgi ile biten ince bir porselen tabakası ile kaplanır. Bu doğal olmayan bir görünüme neden olabilir. Emax esas alınarak yapılan protezler tamamen doğal ve orijinal dişler gibi görünebilir. Ayrıca dayanıklı olduklarından kolay kolay kırılmazlar. Kırılma olasılıkları daha düşüktür. Emax kronlar CAD-CAM freze makinesi ile kolayca üretilebilir. CAD-CAM frezeleme, diş hekimleri tarafından hastanın doğal dişlerine uyacak şekilde mükemmel şekil ve boyutta bir kuron elde etmek için kullanılan bir prosedürdür. Bu teknikte dişlerin dijital ölçüsü alınır ve bu ölçü CAD-CAM yazılımına yüklenir. Daha sonra özel bir taç oluşturulur.

E-Max Kaplamanın Tercih Edilme Sebepleri

E-Max kaplamalar özellikle ön dişler için kullanışlıdır. Diş estetiği sunan kaplama malzemeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kendi dişlerinizle mükemmel bir uyum oluşturan tam seramik kaplamalar, doğal görünüme en yakın ışığı yansıtan malzeme olarak estetik olarak kullanılmaktadır. Farklı ışık kaynaklarında bile diş gibi görünür. E-Max diş kaplama uygulamasında malzemenin herhangi bir metal altyapısı yoktur. Metalin gri rengi diş etlerimle etkileşime girmez ve bu sayede doğal bir görünüm elde edilir. Bu işlevi sayesinde zirkonyum ile aynı malzemeden yapılmış diş kaplamalarıdır. E Max cam seramiktir. Malzeme yeterli çiğneme kuvvetine dayanabilir. Lityum silikat ile yapılan kaplamalar çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklıdır. Sorunsuz kullanılabilirler. Sistem bir CAD CAM frezeleme sistemi kullanılarak üretilmiştir. Yüksek kaliteli monolitik lityum disilat bloğundan yapılmıştır. Malzeme çok ince yayılabileceği için daha az diş kesilmesine olanak sağlar. Böylece dişler daha az hassastır. Malzeme ince olmasına rağmen dayanıklılığı yüksektir.

E-Max Kaplama Nasıl Uygulanır Ve Avantajları

En beğenilen yönlerinden biri de estetik görünümüdür. Öte yandan metal içermediği için alerjik reaksiyona neden olmaz. Diş etlerinde ve diş kenarlarında mor renk görülmez. Diğer bir özelliği ise diş yapısına zarar vermemesidir. İçerisinde bulunan maddeler diş ile en uyumlu yapılardır. Işık geçirgenliği olduğu için mat değildir. Birçok renk seçeneği vardır. Dış yapısı kaygan ve pürüzsüzdür. Diş hassasiyetini azaltır. Kaygan yüzeyi tartar oluşumunu neredeyse engeller. Diş eti görünümünü engeller. Emax diş macunu öncesi hasta muayene edilir ve dişler temizlenir. Dişler daha sonra krona uyacak şekilde yeniden şekillendirilir. Diş hasarının veya renk değişikliğinin derecesine göre dişin bir kısmı çıkarılabilir. Hastanın dişlerinin çok küçük olduğu durumlarda diş küçültülmeyebilir. Kalıp ile kauçuğun dijital kopyası yapılır ve bu ölçüler kuron imalat sürecinde kullanılır. Emax ; Kuvars, fosfor oksit, lityum dioksit, potasyum oksit ve eser elementlerden oluşan, lityum disilikat cam bazlı tam seramik bir sistemdir. Emax bazlı tam seramik protezler, mükemmel estetik ve dayanıklılıkları nedeniyle kozmetik diş hekimliğinde hızla popülerlik kazanıyor. Emax yöntemi esas olarak ön bölgede kron ve kaplama üretimi için tasarlanmıştır. Emax bazlı protezler, onları ön bölgede sabit protezlerin üretimi için ideal kılan bir takım avantajlara sahiptir. Tam seramik protezler için önemli bir estetik gereklilik, doğal dişlerle eşleşecek kadar şeffaf olmalarıdır. Emax kronlar, şeffaflık ve gerçekçi görünümün mükemmel karışımına sahiptir ve bu da onları ön dişlerin restorasyonu için uygun hale getirir. Zirkonya kaplamalara göre daha şeffaf oldukları için doğal dişlere en uygun olanlardır. Emax esas alınarak yapılan protezler porselenin altında metal alaşımları içermez. Bu, altta yatan metalin çirkin gri çizgisinin diş eti çizgisinde görünmediği ve kronların doğal dişler gibi göründüğü anlamına gelir. Emax kronları, mükemmel dayanıklılığa sahip bir cam seramik olan lityum disilikattan yapılmıştır. Bu nedenle emax kronların klinik kullanımda çatlama veya kırılma olasılığı düşüktür. Emax kronların bir diğer avantajı da CAD-CAM frezeleme kullanılarak hızlı bir şekilde üretilebilmesidir. Emax kronlar, yüksek kaliteli monolitik bir lityum disilikat bloğundan yapılmıştır. Mükemmel mukavemetleri ve kırılmaya karşı dirençleri sayesinde çok ince parçalar halinde üretilebilirler. Bu sadece optimal estetiği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hazırlık sırasında doğal diş yapısının minimum düzeyde çıkarılmasını gerektirir. Diş yapısı ne kadar doğalsa ağız sağlığı da o kadar iyidir. Daha fazla diş yapısı varsa, diş daha güçlü kalacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavili dişe uygulanabilir mi?

Kanal tedavili dişler kırılgan ve kırılgan olma eğilimindedir. E-Max kaplamalar, sunduğu estetik mükemmelliğin yanı sıra, bu tür kök tedavisi görmüş, zayıf ve narin yapılı dişlerin onarılması için de iyi bir seçimdir.

E-Max kaplama fiyatları nelerdir?

Bu soruya net bir cevap vermek zor. Ancak temizlik ve ağız bakımı düzenli yapılırsa yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz.

Kullanım süresi nedir?

Bu soruya net bir cevap vermek zor. Ancak temizlik ve ağız bakımı düzenli yapılırsa yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz.