Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti (çocuk diş hekimliği) 0 ila 13 yaş arasındaki tüm çocukların ağız ve diş sağlığını etkiler. Bir çocuk diş hekimi için çocuk dişlerinde oluşabilecek çürükleri ve diş kayıplarını önlerken diş yapısını korumak ve güçlendirmek önemlidir.

Bir çocuğun 6 yaşından itibaren çıkmaya başlayan süt dişleri yaklaşık 7 yaşına kadar çocuğun ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı diş yapısına sahip bir çocuğun gelişiminde çok önemli rol oynayan dişler için koruma oldukça önem arz eder.

Pedodonti, çocukların kesici dişlerini veya ön dişlerini korumak için tüm önlemlerin alındığı çocuk diş sağlığı bölümüdür. Diş ve damak gelişimine, ağız ve diş sağlığına, bebeğin diş sağlığına katkı sağlar. Bazı çocuklarda diş çürüğü, damak ya da çene yapısı kalıtsal nedenlerle sağlıklı olmayabilir. Bu gibi durumlarda çok geç olmadan çocuk diş hastanesinde gerekli randevuları alarak kontrol ettirmek gerekmektedir.

Şeker yiyen bir çocuğun dişleri çok daha erken çürüyüp zarar görebileceği gibi yıllarca kullanması da zor olacaktır. Çürük dişleri olan bir çocuk, zamanında tedavi edilmezse kalıcı diş hasarlarına ve hatta ciddi diş kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka bir çocuk diş hekimine başvurulmalı ve çocuğun diş sağlığı için önemli önlemler alınmalıdır.

Pedodonti Nedir?

Pedodonti nedir sorusu akıllara gelen bilimsel bir soruyu içermektedir. Pedodonti bebeklikten 1 yaşına kadar çocukların dişlerinin gelişimi ve sağlıklı gelişimi ile ilgilenen bilim dalıdır. Süt dişlerinin zarar görmesi veya çocuğun dişlerinin olası bir şekilde zarar görmesi durumunda pedodonti ilgilenir. Pedodonti, ortodonti alanının birçok unsurunu erken bir aşamada tanımlar. Özellikle parmak emme gibi şikayetleri olan aileler için en doğru kararları ancak bir pedodonti uzmanı verebilir.

Başarılı bir pedodonti uzmanı çocuğun gelişimini takip eder ancak ağız ve çene yapısında ortaya çıkabilecek sorunları erken teşhis eder ve ona göre tedavi planı hazırlar. Ağız içinde hoş olmayan bir durumla karşılaşmamak için çocuğu en iyi tedavi yöntemi ile gelişim sürecinde ileriki yıllara hazırlamak önemlidir. Erken yaşta alınan her önlem, diş kayıplarının önüne daha net geçileceği ve çocukluk yıllarındaki masum gülüşün ileriki yıllarda da devam edeceği anlamına gelir.

Pedodonti Kapsamında Yapılan Tedavi Nasıl İlerler?

Pedodonti arayan aileler birçok ağız ve diş sağlığı sorunlarından şikayet edebilirler. Çocuklarda diş sağlığı ile ilgili sağlık sorunları şunlardır:

  • Dişlerin çekimi
  • Çocuk protezleri
  • Ağız ve diş bakımı
  • Beslenme tavsiyeleri
  • Diş için koruyucu önlemler
  • Kök kanal tedavileri
  • Kötü alışkanlıklar, özellikle tırnak yeme
  • Dolgu tedavileri

 

Çocuğunuzda bu sorunlardan herhangi biri varsa mutlaka bir çocuk diş hekiminden randevu alarak çocuğunuzu tedavi etmeye başlamalısınız. Tüm ağız ve diş sağlığı sorunları, diş kaybı da dahil olmak üzere daha sonra sorunlara yol açar. Parmak emme, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklar da çocuk diş hekiminin izni ile diğer sağlık sorunlarının erken evrelerinde teşhis edilebilir. Çocuklarda erken yaşta diş protezi veya tel kullanılması da ilerleyen yaşlarda çok daha düzgün bir ağız yapısına sahip olunmasını sağlar. Bu nedenle 13 yaşından önce yapılan herhangi bir diş tedavisi gerçekten kişinin gelecekte konfor alanının çok daha geniş olmasını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Süt dişleri gerçekten önemli midir?

Süt dişleri, çocuklarınızın düzgün konuşabilmesi ve çiğneyebilmesi için önemlidir. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri ağrıya, ağız kokusuna, çiğneme güçlüğüne, yetersiz beslenmeye ve çirkin bir görünüme neden olur. Bu nedenle çocuklar süt dişleri çıkmaya başladığında diş hekimine götürülmelidir. Dişler tüm insanlar için yeme, konuşma ve estetik açıdan önemlidir. Süt dişlerinin bu özelliklerinin yanı sıra en önemli işlevi daimi dişler için sağlıklı bir ağız ortamı sağlamaktır. Kronik bir çürük sorunu ya da erken diş kaybı daimi dişlerde yapısal bozukluklara neden olur. Ayrıca 13-14 yaşlarında oluşan kalıcı dişlerin çapraşıklığının temel nedeni süt dişlerinin erken kaybedilmesidir. Tedavi edilmediği takdirde hem süt hem daimi dişlerdeki çürüklerin ağrıya ve apse oluşumuna neden olacağı unutulmamalıdır. Hastalıklı dişleri olan hiçbir çocuk sağlıklı beslenemez. Uzun süreli çürük sorunları çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve sık üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Beslenme sorunları ve sık enfeksiyonlar çocukların büyüme ve gelişmelerini olumsuz etkiler.

Fissür örtücü nedir?

Dişler tüm insanlar için yeme, konuşma ve estetik açıdan önemlidir. Süt dişlerinin bu özelliklerinin yanı sıra en önemli işlevi daimi dişler için sağlıklı bir ağız ortamı sağlamaktır. Kronik bir çürük sorunu ya da erken diş kaybı daimi dişlerde yapısal bozukluklara neden olur. Ayrıca 13-14 yaşlarında daimi dişlerin çapraşık olmasının temel nedeni süt dişlerinin erken kaybedilmesidir. Tedavi edilmediği takdirde hem süt hem daimi dişlerdeki çürüklerin ağrıya ve apse oluşumuna neden olacağı unutulmamalıdır. Hastalıklı dişleri olan hiçbir çocuk sağlıklı beslenemez. Uzun süreli çürük sorunları çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve sık üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Beslenme sorunları ve sık enfeksiyonlar çocukların büyüme ve gelişmelerini olumsuz etkiler.

Diş macunu kaç yaşından itibaren kullanılmalıdır?

Altı aydan itibaren çocuklar için yaşa uygun macunlar kullanılabilir. Farklı yaş gruplarındaki çocuklar için macunların içerdiği florür dozları farklıdır, bu nedenle doğru macunu seçmek önemlidir. Çocuklar 7 yaşından itibaren yetişkinlere uygun macunu kullanmaya başlayabilirler.